broad bean / bóbWhat is good about this bean?
Well, it got lots of protein- it is a good alternative for vegans and vegetarians. Never forget that broad bean is one of pulses, so it always will be rich in proteins. This bean is such a great source of folate- so essential for pregnant women! (Did You know that only 100g of broad bean can give You around 100% of folate GDA*?)

Why is broad bean sooo good? 
At first I should say that broad bean is not a bad meal for people who are slimming down. In 100g of cooked broad bean there is around 115kcal. It is rich in fibre, so weigh watching people should consider it as a choice of a meal. It is easy to be prepared ;)

How to serve broad bean? 
All You need to do is cook it in a bit salty water. Well, if I had  to cook it on my own, I would make a soup or puree, I would consider making some cakes or a bake as well.  ;)

The only person, that should be careful is someone who is diabetic or got gout!

*GDA- guideline daily amout- what we are encouraged to eat a day ;) Co jest dobrego w tej roślinie strączkowej?
Zawiera dużo białka- to bardzo dobra alternatywa dla wegetarian, albo wegan. Nie zapominajcie też, że bób jest dobrym źródłem kwasu foliowego- tak ważnego dla kobiet w ciąży ;)

Co jest takiego dobrego w bobie? 
Na początku muszę wspomnieć, że to nie jest zły posiłek dla osób na diecie odchudzającej- OK ma dużo kcal na 100g (dużo, bo ok. 115kcal), ale wpływa korzystnie na sylwetkę, ponieważ jest bardzo bogaty w błonnik pokarmowy, więc nie tuczy. To dlatego osoby na diecie redukującej masę ciała powinny wręcz spróbować bobu.

Jak zaserwować bób?
Tak na prawdę trzeba zrobić niewiele :) Wystarczy ugotować w lekko osolonej wodzie i gotowe. Ja osobiście muszę pokusić się o zrobienie zupy, puree, kotletów, albo zapiekanki, ale jeszcze nie wiem, co wykombinuję ;) Fajnie, że bób wspomaga obniżyć zły cholesterol.

Osoby, którym nie polecam bobu to cukrzycy i osoby cierpiące na dnę moczanową.


2 comments:

Magdalena Wrońska said...

bardzo słuszne spostrzeżenie :) wyczaruj jakąś sałatkę :)

thecakemonster said...

pomyślę o czymś dobrym na pewno ;)

 

Stalkers

Facebook

MEET THE AUTHOR

My Photo
A girl who fell in love with coffee and sweets. Someone who's wardrobe is getting bigger eventough she still finds like she got nothing good to wear. Dziewczyna która zakochała się w kawie i słodyczach. Ktoś, kogo szafa się stale powiększa, a ta wciąż myśli, że nie ma nic fajnego do ubrania.