Slimming down with the internet pt6. / Odchudzanie z internetem cz.6

                                                                                             Photos by Staffage via: kaboompics.com


Slimming down for the bikini season madness is still on. More and more people are slimming down. As we all know some people slim to safe their lives but some are slimming down to look good or to feel good with themselves. There is nothing wrong on working out on our bodies, but it is not always healthy for us :( Check out new diet ideas...

ABC diet (Ana/ Anorexia Boot Camp): 
I would never ever call it a diet as eating very few (around 100-500?) kcal a day, and starving after few days makes me dizzy... I am only thinking about it :O There is not enough of everything, so lets skip it...

Apple diet: 
All You eat for the three days of the diet are raw apples... If You want to give them up, it is a good way. I can guarantee that after 3 days on apples You will hate them ;) This diet is not balanced at all!! So I will skip again talking about- what else You could add to your meals ;)

Body Detox: 
TOP OF THE TOP!!!
This is very popular among Hollywood Stars. Now, what is that? It is starving for certain time (let's say a day). Throughout this day You have to drink a kind of a lemonade or cucumber juice with ginger. Is it working? Well, if You do not put any fuel Your body needs to use its own energy (from the body fat). The bad news is- In the future Your body can keep more energy (stored as fat), because it might not be sure, when are You gonna eat another meal.Szał odchudzania się przed sezonem bikini trwa. Coraz więcej z nas sięga po diety, niektórzy muszą ze względów zdrowotnych, niektórzy po prostu chcą dobrze wyglądać i czuć się pewnie ;) Oczywiście, że nie ma w tym niczego złego... no chyba, że sięgamy tutaj po jakieś wymysły, część z nich już opisałam ;) szczególnie w TOP OF THE TOP :)

Dieta ABC (Ana/ Anorexia Boot Camp):
Osobiście nigdy nie nazwałabym tego dietą. Jak dla mnie jedzenie przez kilka dni, a właściwie głodówka na ok 100-500? kcal przez cały dzień, a później stosowanie kolejnej głodówki (0 kcal) nie jest dietą, tylko samobójstwem od środka i to powolnym, męczącym, bolesnym... Pamiętajcie ANOREKSJA to CHOROBA, a nie dieta przed wakacjami!!!

Dieta jabłkowa: 
Kolejna głodówka... Z tym, że przez 3 dni możemy jeść surowe jabłka... Jaki w tym sens? No chyba taki, że przez jakiś czas po diecie, nie sięgniemy po jabłka... Tutaj brakuje wszystkiego, więc daruję sobie opisywanie, że za mało białka, etc.

Detox: 
TOP OF THE TOP!!!
Detoks jest bardzo popularny wśród gwiazd Hollywood. Polega na tym, że przez określony czas- załóżmy 1 dzień żyjemy na lemoniadzie i soku z ogórka zielonego z imbirem...Czy to działa? Skoro ma takie powodzenie, to pewnie działa, ale teraz moim zdaniem... Nie jedząc przez 1 dzień, pewnie nic się nie stanie, gorzej by było przeciągnąć to o kolejny dzień... Natomiast po takim detoksie nasze ciało może inaczej reagować na jedzenie. To znaczy, że może nie być pewne, kiedy dostarczymy mu znowu energii i będzie gromadzić więcej kalorii w postaci tego niechcianego tłuszczyku. Sami zdecydujcie, czy warto... Ale jak dla mnie detoks może i działa, ale jak mamy grypę żołądkową...

0 comments:

 

Stalkers

Facebook

MEET THE AUTHOR

My Photo
A girl who fell in love with coffee and sweets. Someone who's wardrobe is getting bigger eventough she still finds like she got nothing good to wear. Dziewczyna która zakochała się w kawie i słodyczach. Ktoś, kogo szafa się stale powiększa, a ta wciąż myśli, że nie ma nic fajnego do ubrania.